You are here:

MS Office czy OpenOffice?

OfficeWiele osób zastanawia się nad wyborem edytora tekstu. Obecnie, najpopularniejszym edytorem, całym pakietem programów do edycji tekstów, arkuszy kalkulacyjnych, baz danych jest pakiet MS Office. Jest on jednak płatny i wiele osób nie korzysta z tego oprogramowania, właśnie z tego względu. Istnieje darmowa alternatywa – OpenOffice. Czym się różnią te dwa pakiety? Jakie formaty obsługują? Dlaczego jeden jest darmowy, a drugi płatny? Czy OpenOffice jest dobrą alternatywą dla MS Office? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz w tym artykule.

Czym się różnią się oba pakiety? Odpowiedź jest prosta, ale myślę, że zadowalająca: praktycznie niczym, teoretycznie wszystkim. Dlaczego teoretycznie wypadło tak a nie inaczej? Chodzi o to, że oba programy mają inne, lecz podobne interfejsy, inne formaty plików są domyślne, jednak bez problemu można otworzyć plik OpenOffice w MS Office i na odwrót. Stąd stwierdzenie praktycznie. Oba pakiety obsługują swoje formaty, nie ma problemu z odtworzeniem pliku z MS Office w OpenOffine i odwrotnie.

Dlaczego komercyjny i płatny? Kłania się polityka. MS Office, jak z samej nazwy wskazuje to dzieło firmy Microsoft, charakteryzującej się komercyjnymi oprogramowaniami. A OpenOffice to alternatywa powstała później, w celu pokazania, że nie wszystko co płatne = dobra i istnieją darmowe i dobre alternatywy do drogiego oprogramowania. Osobiście uważam, że OpenOffice to dobra, darmowa alternatywa dla MS Office. Jeżeli nie stać cie na licencję płatnego pakietu od Microsofta, po prosty pobierz darmowy OpenOffice. W takim wypadku odnosisz podwójny sukces: jesteś zadowolony z legalnego oprogramowania i robisz konkurencje Microsoftowi.

http://fiter.pl/

MS Office czy OpenOffice?
1 vote, 3.00 avg. rating (76% score)

Posted by: admin

Related articles
 

Back to Top